Επιστημονικές Δραστηριότητες (επιλεγμένες)

• Μέλος oργαvωτικώv επιτρoπώv τoυ 2oυ (1993), 3ου (1995) και 6ου (2002) Βαλκαvικού Συvεδρίου Επιxειρησιακής Ερευvας που οργάνωσε η Ελληνική Εταιρία Επιχειρησιακών Ερευνών, Παράρτημα Μακεδονίας- Θράκης.
  • Μέλος της επιτροπής προβολής του 12ου Παγκοσμίου Συνεδρίου Δυναμικής Συστημάτων (1994).
  • Μέλος της επιστημονικής επιτροπής του συνεδρίου με τίτλο “Ελληνική Βιομηχανία: Προς την Οικονομία της Γνώσης” που διοργανώθηκε από το ΤΕΕ στην Αθήνα από 3-5 Ιουλίου 2006.
  • Μέλος της επιστημονικής επιτροπής του 18ου Εθνικού Συνεδρίου Επιχειρησιακής Έρευνας που οργάνωσε η Ελληνική Εταιρία Επιχειρησιακών Ερευνών για το έτος 2006.
  • Μέλος της τοπικής οργανωτικής επιτροπής του 26ου Παγκόσμιου Συνεδρίου Δυναμικής Συστημάτων (2008).
  • Μέλος της ομάδας εργασίας του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων που είχε ως έργο την μελέτη για την εφαρμογή των σκοπών και των στόχων του Οργανισμού Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης Ο.Ε.Ε.Κ. (Διάρθρωση – Λειτουργία και Στελέχωση των Υπηρεσιών του Ο.Ε.Ε.Κ., σύνταξη κανονισμού λειτουργίας), 1991-92.
  • Μέλος της επιτροπής εξετάσεων του Ιδρύματος Κρατικών Υποτροφιών, 1991, 2004 και 2005.
  • Μέλος της επιτροπής βαθμολόγησης των εξετάσεων μετεγγραφών του εξωτερικού που διεξήχθησαν στο Α.Π.Θ. ,1994.
  • Μέλος της επιτροπής εισήγησης θεμάτων εξετάσεων στις εξετάσεις μετεγγραφών του εξωτερικού που διεξήχθησαν στο Α.Π.Θ., 1995.
  • Μέλος της ομάδας εργασίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης που είχε ως έργο την σύνταξη Σχεδίου Ανάπτυξης Εκδοτικού Συγκροτήματος του Α.Π.Θ., 1995.
  • Μέλος της επιτροπής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης που είχε ως έργο την σύνταξη του τεχνικού δελτίου έργου με τίτλο “Αναβάθμιση του Συστήματος Παραγωγής Εκπαιδευτικού Υλικού” στα πλαίσια του επιχειρησιακού προγράμματος “Εκπαίδευση και Αρχική Επαγγελματική Κατάρτιση” του 2ου Κοινοτικού Πλαισίου Στήριξης ΥΠΕΠΘ 1994-99, 1995.
  • Μέλος των επιτροπών πoυ συγκροτήθηκαν με απόφαση τoυ Τμήματoς Μηχανολόγων της Πολυτεχνικής Σχολής τoυ Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης για τηv σύvταξη πρότασης με τίτλo “Πρόγραμμα Πρακτικής Ασκησης Φoιτητώv τoυ Τμήματoς Μηχανολόγων Μηχανικών τoυ Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης” στα πλαίσια τoυ επιxειρησιακoύ πρoγράμματoς “Εκπαίδευση και Αρxική Επαγγελματική Κατάρτιση” τoυ Κoιvoτικoύ Πλαισίoυ Στήριξης ΥΠΕΠΘ για τις χρονικές περιόδους 1994-1999, 2000-2004 και 2005-2006. Οι προτάσεις αυτές έχουν εγκριθεί με συνολικό προϋπολογισμό για το Τμήμα ύψους περίπου 627.000 €.
  • Πρόεδρος της επιτροπής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης που είχε ως έργο την εξέταση των προοπτικών ανάπτυξης του Τυπογραφείου του Α.Π.Θ., 1995.
  • Μέλος της οργανωτικής επιτροπής της Φοιτητικής Εβδομάδας, από το 2000 έως σήμερα.
  • Συμμετοχή στην ομάδα εργασίας για τη σύνταξη του Στρατηγικού και Επιχειρησιακού Σχεδίου Ανάπτυξης του Α.Π.Θ., 2002.
  • Μέλος της Ειδικής Διατμηματικής Επιτροπής του Διαπανεπιστημικαού Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών στη Μουσειολογία, από το 2002 μέχρι σήμερα.
  • Μέλος της Ειδικής Διατμηματικής Επιτροπής του Διατμηματικού Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών στην Προστασία, Συντήρηση και Αποκατάσταση Αρχιτεκτονικών Μνημείων, κατά την περίοδο 2002-2004.
  • Μέλος της Συγκλήτου του Α.Π.Θ. τα ακαδημαϊκά έτη 1997-98 και 2003-04.
  • Μέλος του διοικητικού συμβουλίου της Εταιρίας Αξιοποίησης και Διαχείρισης της Περιουσίας του Α.Π.Θ. κατά την περίοδο 2000-2003.