Επιστημονικές Δραστηριότητες (επιλεγμένες)

• Μέλος της συντακτικής επιτροπής (Senior Editor) του επιστημονικού περιοδικού Production Operations Management, από το 2004.
  • Μέλος της συντακτικής επιτροπής (Associate Editor) του επιστημονικού περιοδικού Flexible Services and Manufacturing Journal από το 2009.
  • Μέλος της συντακτικής επιτροπής (Editorial Board) του επιστημονικού περιοδικού IIE Transactions, Quality and Reliability Engineering, από το 1997.
  • Μέλος της συντακτικής επιτροπής (Associate Editor) του επιστημονικού περιοδικού Management Science, από το 1993-2008.
  • Μέλος της συντακτικής επιτροπής (Associate Editor) του επιστημονικού περιοδικού Operations Research, 1998-2005.
  • Μέλος της συντακτικής επιτροπής (Area Editor) του επιστημονικού περιοδικού International Journal of Operations and Quantitative Management, 1994-2015.
  • Συντονιστής (Liaison Person) της διαδικασίας αξιολόγησης του Α.Π.Θ. από την Ένωση Ευρωπαϊκών Πανεπιστημίων (EUA – CRE), 2000-2001.
  • Μέλος της Επιτροπής Στρατηγικού Σχεδιασμού και Ανάπτυξης του Α.Π.Θ. (2006-2007).
  • Αναπληρωτής Πρόεδρος της Επιτροπής Απασχόλησης και Σταδιοδρομίας του Α.Π.Θ., 2010-2012.
  • Μέλος εξεταστικών επιτροπών μεταπτυχιακών προγραμμάτων υποτροφιών του Ι.Κ.Υ., 2003-2005.
  • Μέλος της Οργανωτικής Επιτροπής του 5ου Διεθνούς Συνεδρίου “Analysis of Manufacturing Systems – Production Management,” Ζάκυνθος, 2005.
  • Μέλος της ομάδας εργασίας του ΤΕΕ/ΤΚΜ με αντικείμενο «Καταγραφή συστημάτων αξιολόγησης εκπαιδευτικών ιδρυμάτων Ανώτατης Εκπαίδευσης στις χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης και αξιολόγηση των συστημάτων που θα καταγραφούν», 2005.
  • Μέλος της συντονιστικής επιτροπής του Διαπανεπιστημιακού Μεταπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών στη «Μουσειολογία» από το 2002.
  • Μέλος της συντονιστικής επιτροπής ανάπτυξης του διατμηματικού μαθήματος «Επιχειρηματικότητα και Καινοτομία» σε 14 Τμήματα του Α.Π.Θ., 2003-2011.
  • Προσκεκλημένος ομιλητής στην κεντρική συνεδρία (Plenary Session) στο International Workshop on Institutional View of SCM στην Ιαπωνία, 2006.
  • Πρόεδρος της Οργανωτικής και Επιστημονικής Επιτροπής του 7th Closed-Loop Supply Chain Workshop, Θεσσαλονίκη, Οκτώβριος 2007.
  • Μέλος της Επιστημονικής Επιτροπής του 4th Maintenance Forum, Αθήνα, Οκτώβριος 2007.
  • Μέλος της Επιστημονικής Επιτροπής του 5th International Workshop on Freight Transportation and Logistics, Μύκονος, Μάιος 2012.
  • Μέλος της Επιστημονικής Επιτροπής του 4th International Conference on Green Supply Chain, Θεσσαλονίκη, Ιούλιος 2018.
  • Αξιολογητής προτάσεων ερευνητικών έργων του προγράμματος «Ηράκλειτος» του ΥΠ.Ε.Π.Θ. (ΕΠΕΑΕΚ), 2002.
  • Αξιολογητής προτάσεων ερευνητικών έργων του Ιδρύματος Προώθησης Έρευνας Κύπρου, 2006, 2008.
  • Αξιολογητής προτάσεων ερευνητικών έργων CORNET (Collective Research Networking, χρηματοδότηση από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή), 2008.
  • Αξιολογητής προτάσεων ερευνητικών έργων του Ιδρύματος Προώθησης Έρευνας Ισραήλ (Israel Science Foundation), 2009.
  • Αξιολογητής προτάσεων ερευνητικών έργων του προγράμματος «Συνεργασία» της Γενικής Γραμματείας Έρευνας και Τεχνολογίας (ΥΠ.ΠΔΒΜΘ), 2010.
  • Εμπειρογνώμονας EUROSTARS (Technical Expert) από το 2010.
  • Αξιολογητής αιτήσεων προγράμματος μεταπτυχιακών υποτροφιών του Ι.Κ.Υ., 2011-2012.
  • Αξιολογητής προτάσεων ερευνητικών έργων του Εθνικού Ιδρύματος Έρευνας του Κατάρ (Qatar National Research Fund), από το 2012.
  • Αξιολογητής προτάσεων του Επιχειρησιακού Προγράμματος ΑΝΑΔ-ΕΔΒΜ, 2019.